Literární beseda – bratři Grimmové

30. listopadu se na ZŠ praktická Rožnov konala literární beseda, která tematicky navazovala na podzimní „Šípkobraní“.

Letošní ročník besedy byl zaměřen na dílo bratří Grimmů, které proslulo v německé i světové literatuře. Většinu pohádek obou bratrů děti již z dřívějška důvěrně znaly z mnoha různých zpracování. Nevěděly však, že prvními, kdo tyto pohádky posbírali a zapsali, byli právě bratři Grimmové.

Pohádky jako Jeníček a Mařenka, Popelka, Sněhurka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Neposlušná kůzlátka a mnoho dalších se staly známými ne jen v Německu, ale i po celém světě. Oblíbenými a žádanými se staly pro svůj nesporný půvab, který těmto pohádkám vtiskla magičnost, komunikace lidí se zvířaty, morální patos boje dobra se zlem a pestré neopakující se náměty.

Šípková Růženka a sbírky lidových pohádek bratří Grimmů se proto staly námětem i pro naše podzimního literárního setkání.

V první části besedy se děti seznámily se stručnými životopisy a s dílem bratří Grimmů. V další části následovala řízená práce se sbírkami pohádek a poslech pohádky Šípková Růženka v mimořádně citlivém podání Karla Högera.

Divadelní nastudování pohádky Šípková Růženka bylo pro děti velkou výzvou. Proto si kolektivy zúčastněných tříd pod vedením svých učitelů vybraly jednu část pohádky, zhotovily kulisy i kostýmy a přidělený úsek pohádky zdramatizovaly. Tato část besedy se shledala s velkým ohlasem.

Po divadelním představení následoval vědomostní kviz zaměřený hlavně na rozšiřování slovní zásoby, mluvený projev, literární styly a práci s knihou.

Pestrý program zajistil, že děti odcházely z besedy obohacené, spokojené a nadšené.

Bronislava Pleváková

V kategorii Žákovská knihovna

Příspěvek zaslal/a admin on 6.1.2011

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky

Předchozí: